Samsun’da Turizm Yatırımı

Samsun turizm açısından büyük potansiyellere sahiptir. Sahip olduğu doğal güzellikler Samsum’a büyük avantaj sağlamaktadır.  Arap turistler ve yatırımcılar, her geçen gün Samsun’a daha yoğun ilgi göstermektedir.

TATLI SU KAYNAKLARI:

Samsun, tatlı su kaynakları açısından Karadeniz  Bölgesi’nin birinci kentidir. Samsun’da 13 adet doğal tatlı su gölü bulunmaktadır. Bu göllerin her biri, ormanlık alanlarla çevrilmiş cennetten birer parçadır. Samsun ili sınırlarından irili ufaklı 66 adet akarsu geçmektedir. Bu akarsulardan Kızılırmak 1.355 km lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ve büyük nehridir. Samsun’daki ırmaklar üzerinde toplam 14 adet devasa sulama ve hidroelektrik barajı inşa edilmiş durumdadır ve bu baraj gölleri, çevre turizmini çok olumlu yönde etkilemektedir. Özetle Samsun, doğal ve tatlı su kaynakları açısından çok şanslı bir şehirdir.

SAMSUN İKLİM VERİLERİ

Samsun’un 1929 yılından bu yana yıllık ortalama sıcaklık verisi 14.5 santigrad derece olarak gerçekleşmiştir. En sıcak ay olan Ağustos ayında bile Samsun’un ortalama sıcaklığı 23.5 santigrad derece olarak gerçekleşmiştir. Samsun’da hava sıcaklığı, nadiren 30 santigrad derecenin üzerine çıkmaktadır ve bu yönüyle ferah bir yaz, Samsun ziyaretçilerini beklemektedir.

Samsun’da yıllık ortalama yağış miktarı 717 mm’nin üzerindedir ve birçok Arap şehrinden 7-10 kat fazla yağış almaktadır. Samsun ortalama olarak senenin 137 günü yağış almaktadır. Yani, senenin 3 gününden birinde yağış (yağmur yada kar) gerçekleşmektedir.

Samsun şehir merkezine kış aylarında birkaç kez kar yağmaktadır. Yağan kar, merkezde 3-5 gün durabilirken civardaki yüksek tepelerde aylarca beyaz kar örtüsü altında kalmaktadır. Samsun’un bazı yüksek ilçelerine ve köylerine 2-3 metreyi geçen miktarlarda kar yağmaktadır. Bu yüksek ilçelerden birisi Ladik ilçesidir ve turistler bu ilçede bulunan kayak tesisleri sayesinde kış sporları yapma imkanına sahiptirler.

Samsun’da 1970 yılından bu yana deniz suyu sıcaklıkları ortalama 15.2 santigrad derece olarak gerçekleşmiştir ve en sıcak ay olan Ağustos ayında bile deniz suyu sıcaklıkları 24 santigrad derece olmaktadır. Bu yönü ile de Samsun, tatilcilerine serin, ferahlatıcı ve temiz deniz ve kumsallar vaadetmektedir.

SAMSUN DA ORMANLAR:

Toplam yüzölçümü 9.352 km2 olan Samsun ilinin  3.553 km2’si ormanlık alandan oluşmaktadır.  Diğer bir değişle Samsun İli’nin % 38 i ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Samsun, orman alanı açısından Türkiye’nin en zengin , önde gelen illerinden birisidir. Oksijen deposu olan sık ve sağlıklı ormanları hemen Samsun İl Merkezi’nden başlamaktadır ve doğal yaşamı tercih eden turistleri ve yatırımcıları beklemektedir. Özellikle gürgen, kayın, karaağaç, ladin ormanların görülmeye değerdir.

Kızılırmak üzerinde bulunan Altınkaya Barajı Göleti içerisinde yer alan  Şahinkaya Kanyonu Turizm tüm dünyadan ziyaretçileri çekmektedir. Muhteşem doğası ve sarp granit yamaçları ile bu kanyon bir doğa harikasıdır. Bu alanda sene içerisinde ekstrem sporlar festivali yapılmaktadır.

SAMSUN PLAJLARI

Samsun’un kıyı şeridi olan her ilçesinde plajlar bulunmakta ve deniz suyunun temizliği ile her plajda güvenle denize girilebilmektedir. Özellikle kent merkezinde bulunan Atakum plajı, 17 km lik uzunluğu Türkiye’nin kesintisiz ikinci en uzun plajıdır. Bu plaj, ince ve kaliteli kumu ile tüm Karadeniz bölgesinin en önemli plajıdır.  Samsun katı atık yönetim sistemini uygulayan, kanalizasyonu denize dökülmeyen ender kıyı şehirlerinden biridir.

Samsun 5 mavi bayrak lisansına sahip plajı bulunan ve güvenle insanların denize girebileceği bir şehir hüvviyetini taşımaktadır.

KAPLICALAR KENTİ SAMSUN:

Havza’da bulunan Kaplıcalar şifa bulmak isteyen insanların yıl içerisinde sürekli ziyaret ettiği yerlerdir. Havza’da kaplıca konseptiyle hizmet veren 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır.

Ladik ilçesinde bulunan Hamamaayağı kaplıcaları mineraller bakımından oldukça zengindir.Romalılar ve öncesinde bu bölge insanları çeken sağlık merkezleri olmuştur. Hamamayağı kaplıca suyu Türkiye’deki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca suyu olarak belirlenmiştir. Romatizma sinir ve kas yorgunluğu , eklem kireçlenme , sinirsel hastalıklar , ameliyat sonrası yorguluklar gibi hastalıklarda olumlu etki yapmaktadır.

SAMSUN HOTELLERİ:

Samsun konaklama üzerine son yıllarda yapılan yatırımlar ile yeni ve kaliteli otellerin ve konaklama tesislerinin bulunduğu elit şehirlerden biri haline gelmiştir. Başta Sheraton Grand Samsun Hotel olmak üzere sehirde birçok 5 yıldızlı otel bulunmaktadır ve siz ziyaretçilerine harika bir tatil imkanı sunmak için beklemektedirler.

DÜNYANIN EN BÜYÜK 3. OLİMPİYATI SAMSUN’DA:

Samsun’da son yıllarda yapılan organizasyonlar ve etkinlikler Türkiye çapında ses getirmiş, Dünyanın en büyük 3. Spor organizasyonu olan işitme engelliler olimpiyatları Temmuz 2017’de Samsun’da yapılmaktadır.  Bu olimpiyatlarla yaklaşık 100 bin kişi Samsun’a gelecek ve ağırlanacaktır.  Samsun şu anki altyapısıyla büyük organazisyonları ve etkinlikleri yapan turizm potansiyeli dünya çapında olan bir şehirdir.

Samsun deniz turizminin yanı sıra doğa turizmi ile ön plana çıkar bir şehirdir. Kışın Akdağ Kayak merkezi kayak turizmine ev sahipliği yapmaktadır.

Vezirköprü şahinkaya kanyonu Dünyanın her yerinden gelen extreme sporcuların paraşüt, kano, base jump, dağ bisikleti gibi sporların yapıldığı bir extreme spor merkezi haline gelmiştir.

Atakum Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerinden biridir. Türkiye’nin kesintisiz en uzun 2. En uzun kumsalına sahiptir.  Turizm yatırımları ile  hem yerel hemde uluslararası turistlere hizmet veren restauarant, otel ve tesis yatırımları ile dikkat çekmektedir.

Atakum Karadeniz’in en fazla yatırım alan noktasıdır. Ulusal şirketlerin inşaat , turizm ve eğitim alanında büyük yatırımları bulunmaktadır.

Kızılırmak Deltası Samsun içinde Bafra ve 19 Mayıs ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Samsun merkezine 30 km mesafededir. Kızılırmak deltası Unesco Dünya Kültür Mirası Geçici listesinde yer almaktadır.

Kızılırmak deltası Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yoğun tanıtımı yapılan ve turizm potansiyeli yüksek olan bir alandır.  İlerleyen yıllarda yüzbinlerce turistin ziyaret edeceği bir turizm merkezidir.

Samsun yeşil bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle insanları büyülemektedir.  Ayvacık baraj gölü  yeşilin her tonunu barındıran doğal bir saklı cennettir.

Ladik ilçesi gerek doğal güzelliklere gerekse temiz havası ile yaz aylarında sıcak havalardan bunalan insanların kaçış noktası olmaktadır. Ladik’de bulunan Ladik gölü  çok sayıda yüzen adalarıyla Dünya’da sınırlı sayıda bulunan tabiat harikalarından biridir.